Jak dobrać krawat

Granatowy krawat

Dla mężczyzny dobranie odpowiedniego krawata powinno być tak oczywiste jak wiązanie butów. Nie zawsze tak jednak jest, więc jeśli ktoś nie chciałby być ignorantem w tym temacie, powinien zapoznać się z kilkoma zasadami.

Podstawową zasadą jest ta, że do wzorzystej koszuli dobieramy gładki krawat i odwrotnie – do gładkiej koszuli możemy założyć krawat z wzorkiem. Kolorystyka koszuli i krawata powinna oczywiście ze sobą współgrać. Najłatwiej będzie wybrać kolory niegryzące się między sobą, a posiadające tę samą barwę podstawową (niebieską, czerwoną lub żółtą). Zarówno różne odcienie tego samego, jak też barwy z domieszką innych kolorów powinny świetnie zdać egzamin. Jeśli nie masz pewności, do koszuli gładkiej dobierz krawat, który zawierać będzie ten sam kolor, lecz w odcieniu odrobinę ciemniejszym.

Zależnie od okoliczności, wkładamy krawat gładki lub z delikatnym deseniem (oficjalne przyjęcia), wzorzysty (styl codzienny, na przykład do pracy) lub w bogaty wzór na jednolitym tle (wieczorowo).

Dla tych, którzy chcieliby zestawić koszulę w paski z krawatem, który także zawiera deseń, istotną informacją będzie ta, by paski koszuli i krawatu widocznie różniły się rozmiarem. Zatem jeśli koszula ma delikatne prążki, warto dobrać do niej krawat w wyraźne, grube pasy. Warto także pamiętać, że jeśli koszula posiada wyraźny deseń, krawat powinien zawierać jeden z jego kolorów. Do koszuli w kratkę zaś pasować będą krawaty w kratę lub w nieregularne wzory, także sięgające do tej samej palety barw co te, uwidocznione na koszuli lub jak najbardziej z nią kontrastujące. Najlepiej, jeśli krawat pasował będzie nie do tła koszuli, ale właśnie do koloru wzorków – to stworzy ciekawszą i bardziej wyrazistą kompozycję. Dodatkowy efekt osiągniesz łącząc na przykład żółtą koszulę w niebieski paski z niebieskim krawatem w żółty wzorek. Nie należy za to mieszać kraty i pasków, więc do koszuli w kratkę nie zakładamy krawata w paski i odwrotnie.

Jeśli po tych wskazówkach ktokolwiek nadal ma problemy z doborem krawata, zawsze pozostaje uniwersalna prawda – do białej koszuli pasować będzie każdy krawat.

Tagi , .Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „Jak dobrać krawat

  1. edek24 komentarz:

    Bardzo dobry artykuł o krawatach, a właściwie czym są i jak je odpowiednio dobrać do koszuli. Jest on ważnym elementem naszego ubioru, a czasami może wyrażać nasz styl, zainteresowania czy nawet poglądy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *