Muszka czy krawat?

MuszkaO tym, jak widzi nas otoczenie, decyduje nie tylko odpowiedni dobór fryzury, makijażu (jeśli chodzi o kobiety) czy garderoby, ale w bardzo dużym stopniu również dodatków. Panowie często stają przed dylematem, co wybrać: krawat czy muchę. Przyjrzyjmy się zatem obydwu tym ozdobom, a przy okazji także modnemu obecnie fularowi.

Muszka

Jest ona zdecydowanie ozdobnym dodatkiem do każdego garnituru, smokingu czy fraka. W swej budowie jest niczym innym, jak wąskim paskiem materiału, zawiązanym pod szyją. W wersji klasycznej, mucha do smokingu powinna być wyłącznie czarna, podczas, kiedy do fraka pasuje jedynie muszka w kolorze białym. Warto nadmienić, że tak zwane „gotowe” muszki, jeszcze do niedawna uznawane były za kicz, jednak obecnie są coraz bardziej popularne, jako, że samodzielne poprawne zawiązanie muszki bywa wyzwaniem ponad siły.

Nie wszyscy wiedzą, że muchy różnią się od siebie kształtem. Motyl posiada więc półokrągłe zakończenie po obu stronach i wysokie skrzydełka; diament ma po obu stronach trójkątne zakończenia; nietoperz zaś skrzydełka ma niskie i jest prosto zakończony po obydwu stronach.

Rozróżnia się ponadto kilka wielkości skrzydełek muszek (niskie, klasyczne oraz wysokie) i wielkości zakończenia (proste lub ostre).

Muszki męskie

Niezależnie od tego, jakiego typu muszkę dobrał mężczyzna do reszty swojej kreacji, stanowi ona intrygujący i przykuwający spojrzenie element. Muchy można nosić zarówno na spotkaniach biznesowych, na bankietach czy na własnym ślubie, jak i w stylizacjach sportowych. Daje się łatwo zauważyć, że po intensywne odcienie muszek, chętniej sięgają panowie pewni swojego statusu społecznego, odważni i śmiali. Korzystają oni także z modeli o odmiennym wzornictwie, celem uwydatnienia swojego indywidualnego stylu. W domu mody Modini.pl znajdziemy pełną paletę barw i modeli tych wyjątkowych dodatków, łącznie z wyszukanymi muszkami dwukolorowymi (na przykład czarno-czerwona czy biało-czarna).

Mucha ma za zadanie złamać monotonię reszty stroju lub odwrotnie: stonować wzorzystą kreację, dlatego powinno się ją zestawiać zawsze na zasadzie kontrastu. Muszkę dobiera się także odpowiednio do stroju lub dodatków partnerki, pod warunkiem oczywiście, że o nich wcześniej wiadomo. Poszetka nie musi być dobrana w kolorze muchy.

Krawaty

Krawat

Podobnie jak mucha, jest on nieodłączną ozdobą eleganckiej, męskiej kreacji. Do ciekawostek należy fakt, że jeszcze w latach 70-tych ubiegłego stulecia w Polce, krawat występował pod inną nazwą, a mianowicie „zwis męski ozdobny”. Ponadto, drugiego czerwca nieformalnie obchodzi się w naszym kraju Dzień Bez Krawata. Krawat na gumce uchodzi powszechnie za kicz, jednak w związku z faktem, że coraz mniej panów potrafi odpowiednio zawiązać krawat, a w kolejnych pokoleniach ta umiejętność w ogóle zanika, producenci oferują obecnie gotowe, fabrycznie zawiązane krawaty, przyszyte do tasiemki zapinanej z tyłu na klamrę.

W wyglądzie krawat to nic innego, jak długi pasek materiału, szerszy na jednym końcu i węższy na drugim, wiązany na kołnierzu koszuli lub też w wersji ekstrawaganckiej, bezpośrednio wokół gołej szyi. Elegancki krawat powinien być wykonany z wysokiej jakości połyskującego materiału, odpowiednio dobranego w ten sposób, aby był odporny na zagniecenia i łatwo poddawał się wiązaniu. W ofercie domu mody Modini.pl znaleźć można wykonane ręcznie, a dzięki temu dopracowane w każdym szczególe, najwyższej jakości krawaty. Idealne dla lubiących komfort, wymagających mężczyzn.

Wyróżnia się kilka różnych węzłów służących do wiązania krawata: four in hand pojedynczy i podwójny, półwindsorski, windsorski, skrzyżowany, klasyczny amerykański, free american, włoski Nicki, wenecki czy w końcu, wiktoriański.

Digel

A może musznik lub plastron?

Dla panów uznających krawat za zbyt nudny i oczywisty dodatek, jednak nie gustujących także w muchach, poleca się musznik. Co to takiego? Ni mniej ni więcej, tylko wiązany jak muszka, krótki i ścięty ukośnie bądź w szpic, podwójny krawat. Poleca się zakładać go tylko do koszul z tak zwanym łamanym kołnierzykiem. Ponieważ prawidłowe, ładne i eleganckie zawiązanie musznika jest niezwykle trudne i dla większości mężczyzn graniczące z cudem, obecnie w sprzedaży dostępne są modele związane fabrycznie i przyszyte do taśmy. Założenie ich nie stanowi więc problemu, a taśma jest zupełnie niewidoczna pod kołnierzykiem koszuli.

Musznik cieszy się w ostatnich latach mniejszą popularnością. Jest niebanalnym, efektownie wyglądającym i niezwykle eleganckim dodatkiem zarówno do garnituru, jak i smokingu. Poleca się go szczególnie panom młodym. Wybranie musznika powinno łączyć się z założeniem kamizelki , jednak nie wyklucza również i opcji solo. Muszniki można stosować w dowolnej kolorystyce, przy czym pamiętać należy, że jeśli mężczyzna decyduje się jednak na włożenie kamizelki, powinna ona być dobrana w kolorze identycznym co musznik. W przypadku wykwintnych balów oraz ślubu, musznik może odpowiadać kolorystycznie dodatkom partnerki pana, który go założył. Ozdobę tę można nosić w wersji zarówno gładkiej, jak i wzorzystej.

Tagi , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „Muszka czy krawat?

  1. Robert komentarz:

    Krawat zdecydowanie. Jestem tradycjonalista i preferuje krawaty aczkolwiek muchy tez sa w porzadku na specjalne okazje. Z reszta stylistka z luxsfery mens club doradzi Ci najlepiej co do czego dobrac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *