Smoking bez tajemnic

Czarny smoking z czerwonym pasem

Smoking to wbrew pozorom stosunkowo szerokie pojęcie. Generalnie można powiedzieć, że jest to formalny strój męski przeznaczony na oficjalne przyjęcia, bale, wesela i inne specjalne okazje. Historia jego rozpoczęła się pod koniec XIX wieku w Anglii i w miarę w niezmienionej formie trwa ona do dziś. Wyjątkowy status smokingu potwierdzony jest w kinematografii. Stał się on charakterystycznym i niezwykle ważnym ubiorem w historii Agenta 007 – Jamesa Bonda. Również twórcy komedii nie zapomnieli o tym ubraniu i stworzyli film o nazwie Tuxedo, gdzie Jackie Chan wykorzystuje dziesiątki gadżetów ukrytych w marynarce.
Smoking jest bardziej elegancki niż klasyczny garnitur, ale nie tak wykwintny jak frak. Podobnie jak frak nie powinien być zakładany wcześniej niż o godzinie 18:00-19:00. Moda męska nie może się bez niego obejść, nie tylko ze względu na klasyczną elegancję, ale również z powodu niebywałej uniwersalności. Smokingi pasują praktycznie do każdej sylwetki. Jednak ze względu na na czarny wyszczuplający kolor i lampasy optycznie wydłużające sylwetkę, ten strój szczególnie docenią niscy panowie i ci o bardziej krępej budowie ciała.

Leonardo Dicaprio w smokingu

Leonardo Dicaprio w smokingu

Co to jest smoking
Jak pisałem wcześniej nazwa smoking nie ma tak dokładnej definicji jak np. frak. Na początku była to tylko krótsza czarna marynarka z połyskującymi klapami stworzona jako strój mniej formalny, nazywana „dinner jacket” albo „evening dress”. Szybko dołączyły do niej spodnie wykonane z tej samej tkaniny. Tę konwencję generalnie stosują projektanci do dziś i bardzo rzadko „fantazjują” z tym strojem. Wyjątkiem są Amerykanie, którzy bardziej awangardowe modele garniturów potrafią nazywać „tuxedo”. Ważne tylko by występowały atłasowe elementy.
Wróćmy jednak do klasyki. Ogólnie jest to czarny garnitur wykonany z gładkiej tkaniny wełnianej lub wełniano-poliestrowej. Marynarka jest krótka, bez cięć i jedno lub rzadziej dwu-rzędowa. Klapy wyłożone są atłasem, który nadaje elegancki połysk i występują w modelu klasycznym, z ostrym frakowym zakończeniem (w szpic) oraz najbardziej popularnym szalowym. Spodnie posiadają cechę charakterystyczną – lampasy.

 

 

Z czego składa się smoking

Granatowy smoking Malibu

Granatowy smoking Malibu

Smokingi to nie tylko marynarki i spodnie. Smoking to cały zestaw elementów które składają się na kompletne ubranie:

 • marynarka smokingowa,
 • spodnie smokingowe,
 • biała koszula,
 • mucha (najczęściej czarna),
 • pas hiszpański lub kamizelka,
 • czarne buty,
 • czarne skarpety,
 • spinki,
 • chustka.

Dodatkowo w zależności od upodobań i pogody możemy ubrać:

 • szelki,
 • płaszcz,
 • kapelusz.

Gdzie nosić smoking

Na początku panowie zakładali smokingi, kiedy szli palić cygara (stąd też nazwa). Obecnie mamy większy wybór i możemy go założyć gdy udajemy się do opery, teatru, czy filharmonii. Doskonale sprawdzi się też na wszelkich półoficjalnych uroczystościach, balach i galach np. balu sylwestrowym. Jeżeli na zaproszeniu jest dopisek „black tie”, to zobligowani jesteśmy do założenia dodatkowo czarnej muchy. Nie możemy również zapomnieć o obecnie chyba najczęstszym wykorzystaniu, czyli ślubie i weselu. Ze względu na swą wyjątkową elegancję i klasę, smoking doskonale sprawdzi się jako strój Pana Młodego. Przy okazji nie będzie zakłócać uroku Panny Młodej, bo to ona w tym wyjątkowym dniu ma „lśnić”, a przyszły małżonek będzie stanowił dla niej dystyngowane „czarne tło”. Jeżeli jednak wybierze on inny strój np. frak czy surdut angielski, to smoking może z powodzeniem być wykorzystany przez świadka, czy ojców pary młodej.

Jeżeli poszukują Państwo smokingu lub dodatków to, polecamy Internetowy salon mody Modini.pl. Oto wybrana oferta:

Biała koszula smokingowa

Czerwony pas smokingowy z muchą slim
koszule smokingowe pasy smokingowe
Czarne lakierki męskie Czarna mucha męska
lakierki męskie muchy męskie

 Shron

Artykuł ten znajdziesz pod hasłami:

 • smoking
 • frak slubny
Tagi , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

7 odpowiedzi na „Smoking bez tajemnic

 1. MrMan komentarz:

  Warto założyć niekiedy smoking, to prawda, jest on niezwykle elegancki. Jeśli jednak chodzi o coś, co będzie przydatne na więcej niż „raz” to warto zainwestować w dobrej jakości garnitur, najlepiej szyty na miarę. Garnitury męskie mimo wszystko wiodą prym wśród eleganckich strojów posiadanych przez mężczyzn.

  • admin komentarz:

   MrMan: masz rację. Garnitury wiodą prym m.in. ze względu na uniwersalność i mniejszy stopień formalności. Jeżeli jednak wieczorową porą mamy możliwość wyjścia na bal, czy inną ważną uroczystość, to smoking jest niezastąpiony 🙂

 2. marcin komentarz:

  smoking na ślub

 3. yogo komentarz:

  Smoking na ślub?? Smoking jest strojem wieczorowym. Nosi się go po zmroku. Na ślub można założyć frak lub surdut ale na pewno nie smoking. Jeżeli chodzi o muszkę to tylko czarna do smokingu. No chyba, że ktoś chce być wzięty za kelnera…

  • admin komentarz:

   Smoking, jak i frak, tylko przy jednej okazji mogą być noszone za dnia i jest nią właśnie ślub i wesele. Uwaga odnośnie muszek jak najbardziej trafna. Do smokingu głównie czarna (aczkolwiek można stosować też inne kolory poza białą), do fraka biała.

 4. Agata komentarz:

  Ciekawe rzeczy piszesz. Na rynku jest też fajny sklepik z rzeczami dla dzieci babycolibra Warto zajrzeć.

 5. Hanberg komentarz:

  Bardzo ciekawy wpis. Dużo nowych informacji, które na pewno się przydadzą. Oby więcej takich wpisów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *