Strój na studniówkę – poradnik młodego gentelmana

Poradnik młodego gentlemana

Do szkoły zapewne nie nosisz garniturów. Bo i po co. Ciasne, niewygodne, ciśnie wszędzie. Ale przychodzi taka okazja, że nie ma przebacz. Wciskasz się w garnitur i wychodzisz na bal. Ale jak już wychodzisz zrób to w jak najlepszym stylu. W artykule przedstawiamy porady na temat męskiego stroju na studniówkę.

Marynarka

Najczęściej zapominaną zasadą a tez najprostszą jest odpięty guzik od marynarki. Gdy stoisz jeden guzik od dołu odpięty, gdy siedzisz –dwa. Wyjątkiem jest marynarka z jednym guzikiem, on w pozycji stojącej może być zapięty, ale gdy siadasz od razu rozpinaj. Pewnie myślisz, że to głupia zasada i po co to komu. A po to, żeby marynarka dobrze układała się na sylwetce i ramiona nie sterczały w górę zasłaniając szyję. Ważne tez, żeby ramiona marynarki nie były za szerokie. Z takim efektem Pan w marynarce ma sylwetkę kartonu. Gdy stoi się z rękami opuszczonymi wzdłuż ciała, rękawy powinny tworzyć linię prostą.

Koszula

Drugi aspekt to koszula. Niby nic, a jednak trzeba zwrócić uwagę. Przy szyi ważne jest aby marynarka nachodziła lekko na kołnierzyk. Nie odwrotnie! Natomiast przy rękach koszula mankiety powinny wystawać spod marynarki z tym, że jeśli macie spinki są one po to żeby było je widać. Jeśli natomiast mankiety są na guziki powinny mniej wystawać, tak, aby guziki nie były widoczne.

Przykład bardzo dobrej stylizacji

Przykład bardzo dobrej stylizacji

Poszetka i butonierka

Poszetka i butonierka to już ciemna magia dla Panów. Butonierka jest to podłużna dziurka w klapie marynarki. Wygląda jak dziurka na guzik i najczęściej nosi się kwiatek w butonierce. Poszetka natomiast jest to chusteczka o wymiarach około 30x30cm którą złożoną na milion sposobów nosi się w kieszonce piersiowej marynarki. Wkładając poszetkę trzeba uważać aby kieszonka nie wyglądała na wypchaną. Jeśli tak się dzieje trzeba zmienić sposób złożenia poszetki, jej rozmiar albo po prostu z niej zrezygnować. Poszetka i kwiatek w butonierce nie wykluczają się nawzajem ale trzeba pamiętać w takim wypadku o umiarze. Na rynku dostępne są poszetki na kawałku kartoniku, ale odradzam takie rozwiązanie, to jest to samo co krawat na gumce.

Krawat

A skoro już jesteśmy przy krawacie. Wiązanie krawata, przynajmniej to podstawowe, nie jest trudną sztuką. Najważniejszą rzeczą jest, aby cienka końcówka krawata była schowana, pod grubsza, wierzchnią, a sam krawat nie wystawał spod zapiętej marynarki. Koniuszek krawata powinien dotykać paska. Jeśli chcesz aby krawat wyglądał jak najlepiej przy wiązaniu uformuj go tak, aby tuż pod węzłem utworzył się mały dołek.

Krawat i poszetka - istotne detale

Krawat i poszetka – istotne detale

Buty

Rzecz która najbardziej potrafi zniszczyć najbardziej elegancki strój to buty. Nigdy, ale to nigdy! Nie zakładaj butów sportowych do eleganckiego garnituru. Nie mówię tu o sportowych stylizacja dla fashionerów ale o eleganckiej okazji. Niestety, lakierki są wymagane. Zwróć uwagę również na długość spodni. Najlepsza długość to taka, przy której tył nogawki bez załamania opiera się na bucie.

Z tą krótką instrukcją wyjście na studniówkę w garniturze nie powinno być dla ciebie stresujące. A dla innych spoglądających na ciebie przeżyciem miłym dla oka.

Tagi , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

3 odpowiedzi na „Strój na studniówkę – poradnik młodego gentelmana

  1. Bartosz Łącki komentarz:

    Wspaniałe propozycje! Taki wpis z pewnością przyda się już w przyszłym roku 🙂

  2. Bartosz Łącki komentarz:

    Dla mnie studniówka była punktem zaczepienia do rozpoczęcia mojej przygody z modą. Już wtedy wiedziałem, że moda znaczy dla mnie nieco więcej. Fajne propozycje 🙂

  3. skarpetydeluxe komentarz:

    Bardzo dobre porady, myślę że można by było wspomnieć coś o doborze skarpet, wiele osób nie przykłada do tego zbyt dużej wagi a przecież jest to również ważna część eleganckiego ubioru 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *