Swetry męskie – czy elegancki Pan może je nosić?

marynarka Digel w czerwoną kratę

Sweater weather – w dosłownym tłumaczeniu „pogoda swetrowa” to nie tylko tytuł znanego przeboju zespołu The Neighbourhood . Według bardziej polotnego przekładu to po prostu przenośne określenie na okres jesiennej słoty, w czasie której wyciągamy ulubione swetry z szafy, by uchronić się przed nastałym chłodem. To dobry moment, by przyjrzeć się swojej kolekcji, dokonać corocznej selekcji i przemyśleć ewentualne kombinacje. No właśnie. Wieczorną porą po domu, na weekend i po treningu – wtedy zakładamy swetry bez wahania. Jeśli chodzi o bardziej elegancki outfit sprawa jest o wiele trudniejsza. Zapytajmy wprost: czy elegancki Pan może nosić męskie swetry? Nawet do biura?

Swetry, swetry, swetry – co wybrać?

Pewna ostrożność wobec tej części garderoby jest ugruntowana w przeszłości, kiedy to swetry były strojem roboczym i długo miały zakazany wstęp na salony i do biura. Początkowo tak właśnie nazywano rodzaj bluzy wełnianej nierozpinanej, lecz zakładanej – lub jak angielskie określenie pullover dosłownie sugeruje – przeciąganej przez głowę. Pullover i sweater są synonimami i mają swoje podobnie brzmiące odpowiedniki w języku polskim: pulower i sweter. Dalsza swetrowa nomenklatura jest już trochę bardziej skomplikowana, poniżej tylko podstawowe rodzaje i nazwy według dominującego anglojęzycznego nazewnictwa.

Rodzaje swetrów męskich

v-neck sweater – sweter z wycięciem w serek

crew neck sweater – sweter z półokrągłym wycięciem zwany półgolfem

epaulette sweater – sweter zapinany na guziki na ramieniu

shawl sweater – sweter z wykładanym kołnierzem

half shawl sweater – sweter z małym kołnierzem i wycięciem w serek

shetland sweater – sweter z wełny szetlandzkiej

cable-knit sweater – sweter ze ściegiem warkoczowym

polo neck sweater – golf

sweater hoodie – sweter z kapturem

Niebieski sweter Lanieri Fashion

Niebieski sweter Lanieri Fashion

Czy sweter może być elegancki?

Jak trudnym zagadnieniem jest noszenie swetrów do pracy w biurze, w urzędzie lub przy innych nieco bardziej oficjalnych okazjach zdają sobie sprawę przynajmniej ci, którym znane jest drugie znaczenie angielskiego słowa sweater, niezbyt pochlebnie charakteryzujące pracodawce jako krwiopijce. I rzeczywiście w wyższe sfery biznesu swetry męskie awansowały całkiem niedawno, oczywiście tylko niektóre z nich. Eleganckim swetrom z wysokiej jakości dzianiny o trójkątnym wycięciu pod szyją udało się to, co do dziś pozostaje tabu dla golfów. Zatem swetry w szpic do pracy? Jak najbardziej!

Ciekawym intermezzo a może nawet swojego rodzaju przełomem pod tym względem był snobistyczny ruch tzw. Popperów – na konsumpcję nastawionych młodych hamburskich gimnazjalistów na początku lat 80-tych. Dla niektórych był to tylko pewien styl, który mimo wszystko dość szybko rozprzestrzenił się w innych miastach byłej NRF. Dobry trunek, szykowna fryzura z długą grzywką zaczesaną na bok i wygolonym tyłem oraz drogie ciuchy, tak w skrócie można sformułować wypromowany przez te dzieci bogatych rodziców styl. Prowokowali oni zadziornie obnoszonymi drogimi markami strojów oraz swoim brakiem zaangażowania politycznego w czasach protestów przeciwko energii atomowej. Rozpieszczone dzieciaki i nic więcej?

A jednak, stworzyli coś, co w jakiś sposób przetrwało. Albo inaczej: w ich wylansowanym stylu było coś, co odnajdujemy w dzisiejszej kulturze. Nazywani byli Kashmir-Kinder ze względu na ulubione przez Popperow kaszmirowe swetry z wycięciem w serek, inaczej nazywanego szpic (Spitz – niem.,ostrze). Były one najczęściej jednokolorowe, czasem zdobił je charakterystyczny rombowy wzór. Ten Lacoste-look Popperów został później w jakimś sensie przejęty przez Yuppies, choć nie jest wykluczone, że to po prostu dorastający Popperzy stali się Yuppies. A stąd już tylko krok do dzisiaj. Dziś znów jest modny zestaw obcisłych marchewkowych spodni i drogich swetrów. W tej historii najzabawniejsze jest właśnie to: Popperzy prowokowali swetrami. W międzyczasie eleganckie swetry męskie osiągnęły business class.

Szary bezrękawnik Lanieri Fashion

Szary bezrękawnik Lanieri Fashion

Biurowy elegant na trzy sposoby

Nie przez przypadek kaszmir pozostał królem na scenie: w wydaniu eleganckim swetry wyróżniają się wysokiej jakości wełną. Ilość kaszmiru w mieszankach wełnianych bywa różna i zawsze od niej zależy cena swetra. Do produkcji prawdziwego kaszmiru wykorzystuje się runo z podbrzusza kóz wypasanych w Himalajach, które są czesane każdej wiosny. Ten sposób produkcji oraz ograniczona ilość surowców są powodem wysokich cen kaszmiru. Wełna ta ma bardzo cienkie włókna, ale choćby najmniejsza domieszka kaszmiru zawsze nadaje przyjemną puszystość dzianinom i jest rozpoznawalna na pierwszy rzut oka.

Elegancki Pan decydując się na kaszmirowy sweter w jednolitym kolorze dokona więc słusznej decyzji. Do tego idealnym połączeniem jest koszula i marynarka. Niektórzy producenci proponują gotowe zestawy harmonizujących kolorystycznie koszul i swetrów. Najczęściej chodzi o koszule z deseniem: w kratkę lub w najlepszym przypadku prążki. Tu jest zalecana ostrożność. Najczęściej są to zestawy nadające się na przyjęcie urodzinowe u rodziny, ale nie na okazje oficjalno-biznesowe. Jak dotąd niezawodnym klasycznym rozwiązaniem jest biała koszula z kontrastującym jednolitym krawatem, może nawet czarnym oraz sweter z wycięciem w serek dobrany w tej samej tonacji z marynarką, najlepiej w stalowej szarości. Jeśli spodnie są o dwa tony od nich ciemniejsze, całość będzie doskonale współgrała. Tak eleganckiemu Panu stoją drzwi rady nadzorczej otworem.

Oczywiście im branża bardziej kreatywna i powiewająca duchem modnych internetowych start-ups, tym większe pole do popisu dla fantazji Panów. Tym niekonwencjonalnym dyktatorzy polecają dobranie skarpetek w kolorze swetra, niechby był jaskrawy choć oko wykol. Pierwsze punkty na posiedzeniu za efekt zaskoczenia zapewnione!

I wreszcie trzecia odsłona elegancji swetra w pracy. Jest to kombinacja z kolejnym tabu, jakim były do niedawna jeansy. Jeśli młody architekt pojawi się na prezentacji projektu w szarym zestawie powyżej opisanym od pasa wzwyż i do tego w jeansach, nikogo to już specjalnie nie zdziwi…

Poniżej prezentujemy swetry męskie ze sklepu Modini.pl

Tagi , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *